Muzea

Próbowaliśmy doliczyć się liczby wszystkich muzeów, ale jest ich tyle, że nie udało się. Dla większej przejrzystości rozdzieliliśmy je dla Państwa na poszczególne kategorie: 

Muzea oferują nam możliwość spojrzenia w głąb historii zebranej w jednym miejscu.. Pochłaniać ją tam możemy bez liku i bez względu na pogodę. A trochę historii nikomu nie zaszkodzi.

Sławny Máj i Pomnik K. H. Máchy w drewnianym budynku tzw. Hospitálku w miejscowości Doksy są nierozłącznie związane z najbardziej znanym czeskim jeziorem. W Muzum Archeologicznym Šatlava w Českiej Lípie można się wiele dowiedzieć o wykorzystaniu jaskiń i nawisów skalnych przez człowieka od czasów prehistorycznych aż po XX wiek. W tym samym mieście odwiedzić można również Centrum druku tekstylnego z ekspozycją interaktywną.

Muzeum Čtyřlístek w Doksach poświęcone jest ewolucji komiksu o tej samej nazwie. Muzeum lalek i misiów w Troskovicach to jedyne takie miejsce w Czechach. A w miejscowości Turnov podziwiać można ponad tysiąc eksponatów lalek i wózków ze zbioru prywatnego.

Muzeum Szkła w mieście Kamenický Šenov lśni blaskiem szlifowanego szkła i kryształowych lamp. W Muzeum Szkła w Novým Borze mogą Państwo zakupić replikę szkła historycznego, nowoczesną i tradycyjną biżuterię szklaną. Największe muzeum poświęcone szkłu i biżuterii znajduje się jednak w Jabloncu nad Nysą. Muzea górnictwa znaleźć można za to w miejscowościach Jiřetín pod Jedlovou oraz Harrachov.

Warto zobaczyć jak produkowano dawniej masło lub jak pieczono chleb w Muzeum Masła w miejscowości Bílý Kostel nad Nisou. W Muzeum papírové krásy (muzeum papierowego piękna) w Libercu przeniosą się Państwo do czasów dawnych papierowych widokówek, życzeń i papieru listowego.

Atmosferę Świąt Bożego Narodzenia można odczuć w Muzeum betlémů (muzeum szopek) w miejscowości Kryštofovo Údolí, w Železným Brodzie w mini-muzeum szklanych szopek lub w prywatnym zbiorze szopek z papieru w miejscowości Bělá pod Bezdězem. Ruchomą szopkę kowala Jana Metelky zobaczyć można w muzeum Vlastivědné muzeum (muzeum wiedzy o ojczyźnie) w Vysoké nad Jizerou.

Czeski geniusz i poszukiwacz przygód Jára Cimrman posiada własne muzeum w PříchovicachMuzeum Eduarda Helda w Zákupach zaprasza na wyjątkową wystawę przedmiotów związanych z ostatkami oraz karnawałem. Fani łowców mamutów ucieszą się z kolei z Muzeum Eduarda Štorcha w miejscowości Lobeč.

Miłośnicy techniki muszą się koniecznie wybrać do Muzeum historické hasičské techniky (muzeum historycznego sprzętu strażackiego) w Chrastavie, Muzeum psacích strojů (muzeum maszyn do pisania) w Českiej Kamenicy, Letecké muzeum (muzeum lotnictwa) Metoděje Vlacha, Muzeum vojenské historie 8280 i Škoda Muzeum, wszystkie w miejscowości Mladá Boleslav. Z kolei w miejscowości Velké Hamry w Muzeum obnovitelných zdrojů energie (muzeum odnawialnych źródeł energii) można osobiście wziąć udział w produkcji energii elektrycznej.

Poza tym znajduje się tu wiele miejskich muzeów, muzeów wiedzy o ojczyźnie, muzeów regionalnych, technicznych... Często oferujących wystawy, których aktualny wykaz znajduje się w kalendarzu imprez.