Jazda na nartach i snowboarding


Jazda na nartach to sport przekazywany z pokolenia na pokolenie. Kto raz zacznie, nigdy nie przestanie. Chcąc sprawić, aby mogli Państwo cieszyć się z tych przeżyć w okręgu libereckim, oferujemy liczne usługi - wypożyczalnie sprzętu narciarskiego, wieczorną jazdę na nartach na oświetlonych stokach, sztuczne naśnieżanie stoków, szkółki narciarskie, zakwaterowanie, restauracje i inne punkty gastronomiczne. Czy można marzyć o czymś więcej? Przygotowaliśmy dla Państwa wiele wyciągów narciarskich, dziesiątki kolejek krzesełkowych oraz tras zjazdowych o różnych stopniach trudności, od najdłuższych i najtrudniejszych po stoki przeznaczone do nauki dzieci i osób rozpoczynających swoją przygodę z narciarstwem. A więc dokąd warto się wybrać?

Do najchętniej odwiedzanych ośrodków narciarskich zalicza się zdecydowanie Ski areál Ještěd, który oferuje gościom ponad 9 km tras o wszystkich kategoriach trudności, kolejki krzesełkowe oraz klasyczne wyciągi. Dzieciom na pewno przypadnie do gustu Snow Kids Park, w którym będą miały możliwość nauki na nartach lub pojeżdżenia na sankach.

Ośrodki Tanvaldský Špičák, Severák i Bedřichov zostały połączone w resort Skiaréna Jizerky, który oferuję jeden łączny skipas (karnet na wszystkie wyciągi) oraz przewozy skibusem. Ośrodki narciarskie Tanvaldský Špičák, Severák i Bedřichov mają do zaoferowania w obszarze Gór Izerskich w sumie 18 km tras narciarskich, 21 wyciągów, 1 kolejkę krzesełkową oraz 3 ruchome chodniki, co sprawia, iż jest to jeden z najlepiej wyposażonych ośrodków narciarskich w Górach Izerskich. Na Špičáku można skorzystać łącznie z 6,6 km tras narciarskich, 4 tras zjazdowych o  długości ponad 1 km o wszystkich stopniach trudności – od czarnych po niebieskie. Bedřichov posiada za to 5,4 km stoków narciarskich, są to jednak przede wszystkim szerokie trasy o średnim i niskim stopniu trudności. Dzięki temu cieszy się dużym powodzeniem wśród rodzin z dziećmi. A jeśli chodzi o Severák? Podobnie jak pozostałe dwa ośrodki cieszy się dużym zainteresowaniem, wyróżnia go jednak trasa wyciągu i stoku, która przebiega przez most nad jezdnią.

Ośrodek narciarski Harrachov wybudowany na zboczach góry Čertová hora, za sprawą ponad dwukilometrowej niebieskiej trasy, zalicza się do najbardziej popularnych czeskich ośrodków narciarskich. Przed rozpoczęciem sezonu można rozgrzać się na dwóch niebieskich trasach. Dla bardziej wymagających narciarzy przygotowano dwie trasy czerwone, a prawdziwi koneserzy mogą sprawdzić się na trasie czarnej.

Najczęściej odwiedzanym pasmem górskim są Karkonosze, których liczne ośrodki narciarskie oferują trasy narciarskie dla tysięcy odwiedzających. Nie jest łatwo wybrać dla Państwa jeden godny polecenia, ponieważ ich liczba jest ogromna. Do słynnych ośrodków należą Szpindlerowy Młyn, Herlíkovice, Rokytnice nad Jizerou, Pec pod Sněžkou, Janské Lázně, Vítkovice, Vysoké nad Jizerou, Paseky nad Jizerou, Benecko, Jablonec nad Jizerou, Velká Úpa, Černý Důl, Vrchlabí, Dolní Dvůr, Svoboda nad Úpou, Poniklá i Žacléř.

Duże ośrodki oferują kolejki krzesełkowe, mniejsze wyciągi orczykowe (kotwice) oraz talerzykowe, które jednak nie ujmują uroków narciarstwa. My polecamy Państwu Kamenec w Jabloncu nad Jizerou, który oprócz dwóch wyciągów narciarskich i trzech tras zjazdowych o kolorze trudności czerwonym i niebieskim, dysponuje ponadto wyjątkowym stokiem przeznaczonym do jazdy carvingowej oraz trasą slalomową z możliwością pomiaru prędkości jazdy. Nieopodal znajduje się ośrodek Šachty, oferujący możliwość białego szaleństwa dla narciarzy zarówno  w dzień jak i w nocy. Dodatkowo można stamtąd podziwiać wspaniałe widoki.

Polecamy również SkiResort Černá hora – Pec. Areál Černá hora (Janské Lázně) cieszy się dużą popularnością również za sprawą jedynej ośmioosobowej kolejki kabinowej w Czechach nazywanej Černohorský expres. Z Černéj hory prowadzą te najdłuższe, bo nawet trzykilometrowe trasy. Na trasie slalomu gigant  istnieje możliwość pomiaru prędkości czasu zjazdu i tym samym przeżycia doznań, które towarzyszą mistrzyni Ester Ledecká. Pragniemy jednak zdradzić państwu jeszcze inną ciekawostkę - na nartach lub ratrakiem mogą Państwo przejechać aż do m. Pec pod Sněžkou. Wyjątkowy ratrak SkiTour przewiezie Państwa po równinie na wierzchołku góry Černá hora, a następnie zapewni Państwu ogromną dawkę emocji poprzez 3 km zjazd po leśnych drogach koło torfowiska Černohorské rašeliniště.

Jednym z największych obszarów narciarskich w Republice Czeskiej jest SKIREGION.cz, który znajduje się na granicy zachodnich Karkonoszy i Gór Izerskich. Ułatwieniem dla narciarzy jest wspólny karnet obowiązujący w ośrodkach narciarskich Harrachov, Rokytnice nad Jizerou, Paseky nad Jizerou, Příchovice i Rejdice. To właśnie ośrodek w Rokytnici nad Jizerou, za sprawą urozmaiconego terenu, oferuje możliwość jazdy dla narciarzy i snowboardzistów o każdym poziomie zaawansowania. Odnajdą się tu osoby początkujące, średnio zaawansowane oraz najbardziej wymagający narciarze wszystkich kategorii wiekowych. Znajdują się tu trasy zjazdowe o wszystkich kategoriach trudności (niebieska, czerwona, czarna), o długości łącznej 14,4 km.

Również snowboardziści nie będą się tu nudzić. Większość ośrodków narciarskich przygotowała dla nich Snowparki, gdzie mogą poskakać sobie na rampach, pojeździć po przeszkodach o rozmaitym kształcie i różnych rozmiarach. Najdalej są one zlokalizowane w Karkonoszach - zwłaszcza w Svatým Petru w Szpindlerowym Młynie, w Herlíkovicach, Vítkovicacach v Krkonoších, Rokytnici nad Jizerou, Horním Podluží oraz na Ještědzie. Popularnymi ośrodkami są również Rejdice oraz Paseky nad Jizerou.

Jeżeli szukają Państwo obiektów narciarskich z mniejszym rozmachem, warto udać się do Gór Łużyckich. Są wprawdzie niżej położone, lecz dysponują doskonałymi warunkami do jazdy na nartach przede wszystkim dla rodzin z dziećmi. Głównymi ośrodkami są Jedlová, Horní Světlá, Horní Podluží oraz Polevsko. W Horním Podluží znajdują się trzy trasy zjazdowe, wszystkie o długości ok. 650 m. Dla dzieci oraz początkujących przygotowany jest również dziecięcy TimPark, wyposażony  w kolorowe bramki przejazdowe, ogrzewany domek dziecięcy Tim oraz wiele znanych postaci z bajek.

A jakiś bonus na koniec? Transport do ośrodków narciarskich jest zapewniany przez skibusy, a więc samochód można spokojnie zostawić  przy hotelu – w ten sposób można cieszyć się widokami, zjeżdżać ze szczytów a w przerwach próbować rozgrzewających napojów oferowanych przez lokalne karczmy i restauracje.