Zabytki techniczne

Większość zabytków techniki związana jest z kolejnictwem lub rzemiosłami. Podzieliliśmy więc zabytki na czytelne kategorie.


Interesują Państwa zabytki techniki, w których elementy poruszają się w ciekawy sposób? Jeśli tak, to zapraszamy do odwiedzenia poniższych miejsc – zabawa gwarantowana!

W gminie Chřibská do dzisiejszych czasów zachowało się pierwotne wyposażenie młyna na przyprawy, który stoi tam od 1884 roku. Młyn Oldřicha Prášila w Železnicy jest doskonałym pokazem kunsztu rzemieślniczego młynarzy, cieśli i mechaników. Kawał historii został zachowany w Podsemínskim młynie z turbiną Francisa oraz roztockim młynie wodnym z trzydziestoletnią tradycją działania. Wiatrak Světlík jest jednym z największych zachowanych do dziś wiatraków w Czechach. Jeżeli chcą zobaczyć Państwo turbinę wodną podczas pracy,warto odwiedzić interaktywną ekspozycję Muzeum Energii w miejscowości Velké Hamry.

Popularną atrakcją jest jedyna czeska kolej zębata, której trakt prowadzi po najbardziej stromym odcinku z Tanvaldu do Kořenova. Kolej muzealna z Českiej Kamenice do Kamenickiego Šenova ma długość 4,5 km, a prywatna kolej ogrodowa w Skalsku 500 m.

Gmina Kryštofovo Údolí szczyci się unikalnym zegarem słonecznym w połączeniu z zegarem astronomicznym oraz 21 drewnianymi schodami. Sztolnia św. Jana Ewangelisty w Jiřetínie upamiętnia miejscową tradycję wydobycia srebra. Zwiedzanie większości browarów można połączyć z degustacją piwa, na przykład w Cvikovie, Frýdlancie lub na Hrubým Rohozcu.

Prywatne muzeum zabytkowe Jawy w Rabakovie dysponuje kolekcją motocykli marki Jawa produkowanych od 1929 do 2006 roku. Galeria samochodów V.I.T.V.A.R. w Novej Pace jest poświęcona tematyce zabytkowych samochodów i motocykli. 

Osoby odważne, szukające przeżyć powinny udać się na szlak Riegrova stezka w skalnym kanionie Izery, w granicach którego znajduje się wisząca galeria usytuowana na wysokości 5,5 metrów nad poziomem rzeki. Zadaszony most drewniany w Bystrej nad Jizerou oferuje możliwość przejazdu dla rowerzystów, pieszych i kierowców.

Na wycieczkę ponad niebiosa udać się można do obserwatoriów astronomicznych w Jiczynie, Mladej Boleslavi oraz w Turnovie. W Smržovce już w 1912 roku został wybudowany pierwszy tor saneczkowy, znany z 400-stopniowego zakrętu; latem i zimą odbywają się na nim zawody.  

Pod wieżą widokową Štěpánka w Kořenovie można samemu lub z przewodnikiem zwiedzić ekspozycję lekkich fortyfikacji, a w libereckich podziemiach dowiedzieć się o historii i obecnym stanie ochrony ludności.

A na koniec można sobie zrobić zdjęcie z małym Marsjaninem, który czeka na pozostałe ufoludki pod hotelem górskim Ještěd, który swoim wyglądem sam przypomina statek kosmiczny.