Wyszukiwanie

Wiosna w Kraju Máchy

PhotoPick 62183 1280 az fotky

Kraj Máchy jest wspaniałą destynacją z romantycznym krajobrazem, w którym zakochał się też Karel Hynek Mácha. A kiedy indziej wybrać się tu niż w maju, miesiącu miłości. Pójdźmy wałęsać się po kraju piaskowcowych skał, stawów i romantycznych zamków. Coś dla siebie znajdą tu też miłośnicy aktywnego wypoczynku.


Zaczniemy z naszymi pomysłami trochę aktywniej i zaprosimy Was do areału Vrchbělá v Bělé pod Bezdězem. Areał polubią rodziny z dziećmi, miłośnicy łyżew in-line i dalekich widoków. Znajdziemy tu bowiem wspaniały tor in-line mierzący 7,5 km, centrum linowe i duży plac zabaw dla dzieci. Dzieci nie będą chciały odejść z wielkich drewnianych zamków, które są replikami zamków Bezděz, Zvířetice i Ralsko; huśtawek, labiryntu lub trampolin. Wiecie, jak wygląda lelek kozodój? Odpowiedź nie tylko na to pytanie dostaniemy w ramach przyjemnego spaceru ścieżką dydaktyczną z dziesięcioma przystankami. Cały areał będziemy widzieć jak na dłoni z wieży widokowej mierzącej 27 m, z której jest też piękny widok na zamek Bezděz. Dzień spędzony w miejscowości Vrchbělá upłynie jak woda a mali i wielcy będą go chętnie i długo wspominać.

Odwiedzając Kraj Máchy nie możemy zapomnieć o wyprawie na zamek Bezděz, który jest zasłużenie symbolem całego kraju. Na nowy sezon tu dla nas przygotowali cały szereg nowości. Możemy się cieszyć na przykład na interaktywną grę Skarb królewicza Wacława II. A na czym gra polega? Dzieci (mogą też dorośli) będą w całym areale szukać ukrytych symboli, a jeżeli uda im się znaleźć wszystkie symbole i zapisać do karty, czeka ich nagroda. W okolicy zamku jeszcze zostaniemy i zaprosimy Was też do innym zamków i pałaców Kraju Máchy, które otwierają swoje bramy po zimie. Od kwietnia możemy się wybrać na zamek Houska, do pałacu Doksy, lub poznać czas pałacu w miejscowości Zákupy.

Już odwiedziliście ścieżkę Liščí stezka w miejscowości Kravaře? Jeżeli nie, gorąco polecamy! Na łatwej trasie mierzącej w przybliżeniu 5,4 km znajdziemy w sumie 7 przystanków, które zdobią drewniane rzeźby wodnika i zwierząt, które możemy zobaczyć w miejscowych lasach. Na ścieżkę możemy wyruszyć pieszo, z wózkiem, lub też na rowerze.

Na wiosnę nie możemy zapomnieć o zaproszeniu do Pekla, nie tylko podziwiać gładyszki, które dosłownie jak dywany pokrywają na wiosnę całą dolinę. Českolipské Peklo w dolinie potoku Robečský potok ma co prawda niesamowitą nazwę, ale znajdziemy tu romantyczną dolinę, która jest narodowym pomnikiem przyrody. My przejdziemy się ścieżką dydaktyczną, która nas poprowadzi przez osadę Karba z drewnianymi domkami i doliną z piaskowcowymi ścianami z wykutymi pomieszczeniami i wiaduktem kolejowym.

 

Gdyby nas w Kraju Máchy złapała wiosenna burza z porządną ulewą, mamy dla Was pomysł na przyjemnie i ciekawie spędzony czas na sucho. Izba pamięci Karla Hynka Máchy znajduje się w najstarszym zachowanym domu w miejscowości Doksy – drewnianym domu z gontowym dachem i wieżyczką, która przeżyła wszystkie niszczycielskie pożary miasta. Znajdziemy tu ekspozycję przedstawiającą życie i dzieło poety romantyzmu Karla Hynka Máchy, jego więź z krajem, który inspirował go do napisania poematu Máj. W drugiej części parteru możemy zapoznać się z ekspozycją Rybactwo i gospodarka stawowa na Českolipsku, mapującą rozwój tej gałęzi gospodarki w regionie.

Na pewno nie wymieniliśmy wszystkich ciekawych miejsc i pomysłów na wiosenne wycieczki z tej wspaniałej destynacji, ale na pewno tu doskonale użyjecie sobie wiosny. Więcej propozycji znajdziecie na naszym profilu w sieciach społecznościowych REGION LIBEREC i FB Máchův kraj – turistická destinace (FB Kraj Máchy - destynacja turystyczna).


Wytworzono 5.5.2022 9:27:07 - aktualizowano 11.5.2022 10:25:14 | przeczytano 1869x | katerina.horackova
 
load