Wyszukiwanie

Wiosna w Karkonoszach

PhotoPick 60131 1280 milos salek

Powoli przychodzi wiosna też do Karkonoszy. W górach jest, co prawda, jeszcze śnieg, ale w podgórzu już na pewno zobaczymy oznaki przychodzącej wiosny. Wybierzmy się na wiosenne wycieczki z widokami wciąż jeszcze białych szczytów gór a pod nimi świeżo zielonych pól i kwitnącego krajobrazu. Najwyższe partie Karkonoszy niech jeszcze chwilę odpoczywają a my pójdziemy podziwiać piękno podgórza.


Gdzie indziej, niż podziwiać wiosenne kwiaty. Pierwszą z naszych propozycji są białe gładyszki, które mają tu idealne warunki. Musimy tylko uważać, abyśmy chodzili ostrożnie koło tych białych dywanów. Gdzie je możemy zobaczyć? Najlepszym miejscem będzie chyba dolina Sklenářovické údolí, do której dostaniemy się po żółtej trasie z miejscowości Mladé Buky. Przejdziemy przez las aż do starego kamiennego mostu przez potok Zlatý potok. Ale gładyszki nie są jedynymi wiosennymi kwiatami, jaki możemy zobaczyć w Karkonoszach. Na wiosną pojawia się też wilcze łyko, które poznamy po małej wysokości i różowym kolorze. Spotkamy też kaczeńce, przylaszczki niebieskie lub białe.

Jeżeli już macie dosyć zimy, nie wybierajcie się jeszcze na szczyty gór. Zaprosimy Was raczej na podgórskie ścieżki i do karkonoskich miast, gdzie śnieg już stopniał.

Jilemnice – malownicze miasto, gdzie można odwiedzić tutejszy pałac z ekspozycjami Muzeum Karkonoskiego. Przy dobrej pogodzie możemy odwiedzić też uliczkę Zvědavá ulička (Ciekawska uliczka) z typowymi cembrowanymi chatami, lub Galerię Kavána z 90 obrazami tego czeskiego pejzażysty. Po mieście Jilemnice poprowadzi nas ścieżka dydaktyczna Jilemnice známá neznámá (Jilemnice znana i nieznana), dzięki której odkryjemy najciekawsze miejsce tego miasta i będziemy się delektować widokami Karkonoszy i ich podgórza.

 

Na wycieczki zaprasza też Harrachov, piękne górskie miasteczko z hutą szkła i browarem. W ramach zwiedzania huty szkła zapoznamy się z tym pięknym rzemiosłem i sami wypróbujemy, jak to jest być szklarzem. Pragnienie pomoże nam ugasić degustacja miejscowego piwa, lub możemy odpocząć w sanatorium piwnym.

Zaprosimy Was też do miejscowości Rokytnice nad Jizerou na łatwą trasę, którą możemy pokonać pieszo lub na rowerze. Ma dwanaście przystanków i dowiemy się na niej o historii, atrakcjach przyrodniczych i kulturalnych tego miasta. Na pewno warto też odwiedzić Janatův mlýn, który jest wyjątkowym zabytkiem architektury ludowej. W niedalekiej miejscowości Františkov polecamy muzeum i galerię Starý Kravín z ekspozycją przedstawiającą niełatwe życie górali w dawnych czasach. A na końcu wyruszymy na ścieżkę Dřevosochání z drewnianymi rzeźbami.

Podziwiać rzemiosło wybierzemy się do miejscowości Poniklá, gdzie firmie Rautis udało się zachować unikatową technologię dmuchanych perełek z rurek szklanych. Chodzi o tradycyjne rzemiosło, które dzięki swojemu unikalnemu procesowi dostało się w 2020 roku na prestiżową listę światowego niematerialnego dziedzictwa kultury UNESCO. Zobaczymy tu proces produkcji, posrebrzania, malowania, cięcia i nawlekania perełek. Możemy też sami spróbować pracę ręcznej i wziąć ze sobą jakąś pamiątkę do domu.

Z Karkonoszy to tylko kilka propozycji, jak spędzić wiosenne dni. Więcej informacji można znaleźć na naszym profilu w sieciach społecznościowych. gdzie jesteśmy obecni jako REGION LIBEREC, lub można odwiedzić sieci społecznościowe Karkonoszy i ich strony internetowe - www.krkonose.eu.

 Wytworzono 5.5.2022 9:40:21 - aktualizowano 11.5.2022 10:38:21 | przeczytano 1719x | katerina.horackova
 
load