Wyszukiwanie

Zabytki techniczne

technické památky
Wytworzono 13.3.2018 10:51:34 | przeczytano 13235x | ernest

Vyhledávané slovo:

Interesują Państwa zabytki techniki, w których elementy poruszają się w ciekawy sposób? Jeśli tak, to zapraszamy do odwiedzenia poniższych miejsc – zabawa gwarantowana!

W gminie Chřibská do dzisiejszych czasów zachowało się pierwotne wyposażenie młyna na przyprawy, który stoi tam od 1884 roku. Młyn Oldřicha Prášila w Železnicy jest doskonałym pokazem kunsztu rzemieślniczego młynarzy, cieśli i mechaników. Kawał historii został zachowany w Podsemínskim młynie z turbiną Francisa oraz roztockim młynie wodnym z trzydziestoletnią tradycją działania. Wiatrak Světlík jest jednym z największych zachowanych do dziś wiatraków w Czechach. Jeżeli chcą zobaczyć Państwo turbinę wodną podczas pracy,warto odwiedzić interaktywną ekspozycję Muzeum Energii w miejscowości Velké Hamry.

Popularną atrakcją jest jedyna czeska kolej zębata, której trakt prowadzi po najbardziej stromym odcinku z Tanvaldu do Kořenova. Kolej muzealna z Českiej Kamenice do Kamenickiego Šenova ma długość 4,5 km, a prywatna kolej ogrodowa w Skalsku 500 m.

Gmina Kryštofovo Údolí szczyci się unikalnym zegarem słonecznym w połączeniu z zegarem astronomicznym oraz 21 drewnianymi schodami. Sztolnia św. Jana Ewangelisty w Jiřetínie upamiętnia miejscową tradycję wydobycia srebra. Zwiedzanie większości browarów można połączyć z degustacją piwa, na przykład w Cvikovie, Frýdlancie lub na Hrubým Rohozcu.

Prywatne muzeum zabytkowe Jawy w Rabakovie dysponuje kolekcją motocykli marki Jawa produkowanych od 1929 do 2006 roku. Galeria samochodów V.I.T.V.A.R. w Novej Pace jest poświęcona tematyce zabytkowych samochodów i motocykli. 

Osoby odważne, szukające przeżyć powinny udać się na szlak Riegrova stezka w skalnym kanionie Izery, w granicach którego znajduje się wisząca galeria usytuowana na wysokości 5,5 metrów nad poziomem rzeki. Zadaszony most drewniany w Bystrej nad Jizerou oferuje możliwość przejazdu dla rowerzystów, pieszych i kierowców.

Na wycieczkę ponad niebiosa udać się można do obserwatoriów astronomicznych w Jiczynie, Mladej Boleslavi oraz w Turnovie. W Smržovce już w 1912 roku został wybudowany pierwszy tor saneczkowy, znany z 400-stopniowego zakrętu; latem i zimą odbywają się na nim zawody.  

Pod wieżą widokową Štěpánka w Kořenovie można samemu lub z przewodnikiem zwiedzić ekspozycję lekkich fortyfikacji, a w libereckich podziemiach dowiedzieć się o historii i obecnym stanie ochrony ludności.

A na koniec można sobie zrobić zdjęcie z małym Marsjaninem, który czeka na pozostałe ufoludki pod hotelem górskim Ještěd, który swoim wyglądem sam przypomina statek kosmiczny.


 

Większość zabytków techniki związana jest z kolejnictwem lub rzemiosłami. Podzieliliśmy więc zabytki na czytelne kategorie.

Kategoria

Wybór miasta

Region

Nazwa XDatum vložení X
Powiększyć mapę
Počet záznamů na stránce: 12 / Počet záznamů celkem: 34

Barokowy most kamienny Libštát (Libsztat)

LibstatBarokowy most kamienny prowadzący przez rzekę Oleška (Oleszkę) pochodzący z początków 19 wieku z figurami św. Wacława a św. Jana Nepomucena. Zabytki techniki

Browar Klášter

Klaster Hradiste nad JizerouWcześniej klasztor cystersów, na którego miejscu został w 19 wieku zbudowany browar. Browary

Browar Rohozec

TurnovPiwo produkowane według tradycyjnych receptur bez dodatków chemicznych. Browary

Clam-Gallas browar pałacowy

Frydlant Zabytki techniki

Elektrownia wodna w Libercu − Rudolfovie

LiberecElektrownia jest zabytkiem techniki i wraz z całym wodociągiem nadal spełnia swoje pierwotne przeznaczenie, jakim jest produkcja energii elektrycznej. Zabytki techniki

Elektrownia wodna w Podspálovie

Zelezny BrodNa początku XX wieku elektryczność była oznaką postępu, wieszcząc nadejście nowej ery. Zabytki techniki

Gondolowa kolej linowa Liberec - Ještěd (nieczynna)

LiberecKolej gondolowa jest nieczynna do odwołania. Transport

Ještěd - nadajnik telewizyjny

LiberecUnikalna budowla na szczycie Ještědu stała się dominantą Liberca i regionu. Wieże i punkty widokowe

Kolej zębata Tanvald - Kořenov - Harrachov

TanvaldKolej zębata na trasie Tanvald - Kořenov - Harrachov jest najbardziej stromą trasą kolejową w Republice Czeskiej. Zabytki techniki

Małe elektrownie wodne w regionie Tanvald

TanvaldNa samym początku XX wieku ówcześni właściciele nie tylko fabryk tekstylnych wokół rzek Desná i Kamenice zaczęli budować małe elektrownie wodne, zdając sobie sprawę z ...Zabytki techniki

Most kolejowy koło Rakousy

Rakousy Zabytki techniki

Most kolejowy koło Sychrova

SychrovNiedaleko zamku Sychrov znajduje się ciekawy zabytek techniki. Zabytki techniki
 
load