Wyszukiwanie

Warsztaty rzemieślnicze

řemeslná dílna
Wytworzono 13.3.2018 10:52:03 | przeczytano 10717x | ernest

Vyhledávané slovo:

Warto zajrzeć do piekielnie rozpalonego warsztatu szklarskiego prawdziwych mistrzów szklanego rzemiosła. Czy widzieli już Państwo w jaki sposób „ujarzmia” się  szkło? Otóż najpierw prawdziwe męskie ręce nabierają z pieca rozżarzoną masę na narzędzie zwane piszczelem, a następnie zręcznie przerabiają ją w czyste i kruche piękno. Dmuchają, obcinają, głaszczą i schładzają... Osoba niewtajemniczona nie będzie w stanie ocenić, jaki będzie wynik tej pracy. A potem zostaje już tylko niemy zachwyt nad rezultatem pracy rzemieślników!

Wycieczka po hucie szkła Ajeto w miejscowości Lindava może zostać wzbogacona o wizytę w Sklářskiej krčmie („Szklarskiej karczmie”) oferującej szklarską zupę czosnkową lub wyśmienity domowy strudel. Do tego podziwiać można naprawdę z bliska pracę mistrzów szklarstwa, a także samemu spróbować tej sztuki i stworzyć oryginalną pamiątkę! No bo przecież kto może pochwalić się w domu własnoręcznie wyprodukowanym kuflem na piwo lub wazonem?

W nowoborskiej hucie szkła Slávia mogą państwo zafundować niezapomniane przeżycie swoim bliskim - dmuchanie szkła. Przez całą sobotę, pod nadzorem mistrza szklarstwa, powstawać będą Państwa własnoręczne wyroby, które następnie będzie można odebrać po ich całkowitym wystygnięciu (po ok. 3 godzinach).

Jeżeli chcieliby Państwo zdradzić  tajniki szkła swojej ukochanej osobie, zachęcamy do odwiedzin w miejscowości Harrachov. W najstarszej hucie szkła w Harrachovie (a prawdopodobnie także najstarszej hucie szkła na świecie o nazwie Novosad a syn), można bowiem nie tylko wziąć udział w wycieczce poznawczej, ale również spróbować piwa z miejscowego browaru. Mamy także dla Państwa dobrą radę - proszę przedłużyć sobie pobyt na cały weekend i odwiedzić łaźnie piwne. Po spacerze na Čertovą horę („czarcią górę”) lub pod Mumlavskie vodopády („wodospady mumlavskie”) piwo będzie jak znalazł!

Cenionymi przedmiotami przeznaczonymi na eksport były i nadal są ozdoby świąteczne. Jeśli lubicie się Państwo otaczać takimi ozdóbkami, warto odwiedzić chociażby miejscowość Poniklá i firmę Rautis. Będą Państwo oczarowani urokiem starodawnych ozdób z dmuchanych perełek oraz zręcznością osób, które po dziś dzień je produkują. Podczas wycieczki będą mieli Państwo szansę obejrzeć cały proces produkcji od ręcznego dmuchania szkła poprzez posrebrzanie i farbowanie aż do montowania ozdób. W kreatywnym warsztacie mogą Państwo sami stworzyć sobie jakieś ozdoby. Obecnie trwają starania o umieszczenie obiektu na liście UNESCO, tak więc jak sami Państwo widzicie – jest to perełka na skalę światową.

Podczas wędrówek po szklarskiej krainie nie wolno pominąć miejscowości Jablonec nad Nisou. Znajduje się tu nie tylko miejscowe Muzeum skla a bižuterie („muzeum szkła i biżuterii”) dokumentujące niekończącą się historię jabloneckiej biżuterii od jej początków po czasy obecne, ale także Centrum Palace Plus - największy sklep z biżuterią w Europie Środkowej. Na powierzchni 700 m² zlokalizowanych jest ponad 4 600 rodzajów biżuterii z 32 firm regionalnych. A gdyby nie znaleźli Państwo nic odpowiedniego, to w tutejszym twórczym warsztacie będziecie mieli okazję stworzenia sobie biżuterii według własnego projektu.

Nie muszą się Państwo również obawiać o brak atrakcji dla Waszych dzieci. W miejscowości Železný Brod przygotowano dla nich ( i nie tylko dla nich) wędrówkę śladami szklanego elfa (Po stopách skleněného skřítka). Niektóre firmy oferują czwartkowy rabat 10% na zakupy towarów, inne z kolei szklarskie warsztaciki. Jeżeli w ramach programu Zimowe Szklarskie Czwartki (Zimní sklářské čtvrtky) odwiedzą Państwo przynajmniej sześć punktów z dwunastu, w których od poszczególnych firm uzyskają Państwo odcisk pieczątki na karcie do gry, to w Turystycznym Centrum Informacji w Železným Brodzie otrzymają Państwo statuetkę elfa Střípka („střípek” to po polsku malutki odłamek szkła, strzępek). Pieczątki można zbierać przez kilka czwartków – nie ma obowiązku zebrania wszystkich pieczątek w trakcie jednego dnia.

Państwa kolejna wycieczka będzie po prostu szklana….


Wybór miasta

Region

Nazwa XDatum vložení X
Powiększyć mapę
 
load