Wyszukiwanie

Kwietniowa pogoda nas nie zatrzyma

Rano krople deszczu, po południu słońce, a wieczorem kilka płatków śniegu. Mroźne dni zmieniają się z wiosennymi i temperatura rywalizuje, która z nich pozostanie najdłużej na termometrze.

Chociaż może się wydawać, że takie warunki są idealne do odpoczynku w wygodnym domu, Kraj Liberecki ma dla Ciebie wiele atrakcji, które zmuszą Cię do wstania z kanapy. Przyjrzyjmy się im razem!

Jeśli w kręgu Twoich zainteresowań znajdują się Karkonosze, wybierz się na wycieczkę do Harrachova, który oferuje mnóstwo zabawy na śniegu i pod promieniami słońca. Korzystając ze słońca, możesz odbyć spokojny spacer na górę Čertova hora i być świadkiem narodzin wyjątkowej przyrody karkonoskiej, która budzi się po zimowym śnie. Jeśli jednak pogoda nie będzie po Twojej stronie, nie trzeba się martwić. Do wizyty w Harrachovie nieodłącznie należy zjazd na torze saneczkowym. A na to kwietniowa niepogoda nie ma wpływu! Dzięki jego podgrzewanemu korytu i szybkiemu schnięciu możesz doświadczyć adrenaliny nawet wtedy, gdy nad Tobą będą się gonić chmury.

Zmienna pogoda, która jakby nie potrafiła się zdecydować, spotyka nas także w najbardziej deszczowej części Czech – w Górach Izerskich. Chociaż deszczowe dni nie przyciągają nas zbytnio do wędrówek w przyrodzie, wykorzystajmy to. W czasie długotrwałych opadów deszczu budzą się bowiem potoki Gór Izerskich, które zmieniają się w drapieżne i dzikie bystrza. Udaj się więc w stronę stromych stoków skał Frydlantské cimbuří i pozwól sobie zaimponować dziką pięknością potężnego Wodospadu na Czarnym Potoku. Stamtąd przejdź przez szlak Kozí stezka do Wodospadów Štolpichu, które uważane są za jedno z najbardziej romantycznych miejsc w Górach Izerskich. W tych miejscach na pewno odkryjesz, że krople deszczu mogą być prawdziwymi czarodziejkami.

Nie zapomnij cieszyć się Górami Łużyckimi w ich kryształowym świetle. Wraz z pierwszym dniem kwietnia tego roku zostają ponownie uruchomione regularne połączenia pociągów kursujących po muzealnej linii szklarskiej między miejscowościami Česká Kamenice i Kamenický Šenov. Bez względu na to, czy chcesz schronić się przed deszczem, czy podziwiać krajobraz malowany słońcem, wsiądź do pociągu motorowego, który oferuje nieodparte widoki na Zámecký vrch i jego okolicę. W miejscowości  Kamenický Šenov rozgrzej się w historycznej hicie szkła Sklárna Jílek i spróbuj wydmuchać swój własny szklany wyrób.

Kwiecień nie musi zawsze oznaczać chaos i niepewność w pogodzie, ale wraz z nadejściem kwietnia rozpoczyna się główny sezon turystyczny i otwierają się nasze najpiękniejsze zamki i pałace. Twoje kroki powinny więc skierować się do Kraju Máchy, gdzie od 1 kwietnia, wraz z początkiem nowego sezonu, przywita Cię zamek Bezděz. Zamek ma dla swoich gości wiele nowości i atrakcji, oprócz tradycyjnego zwiedzania z przewodnikiem możesz się cieszyć wielkanocną wystawą rzeźb w drewnie w kaplicy lub nocną wspinaczkę z programem towarzyszącym.

W Czeskim Raju nie wolno zapomnieć o odwiedzeniu bajkowego Jičína, gdzie marzenia stają się rzeczywistością. Przy silnych mrozach i niekorzystnych warunkach, zajrzyj do świata fantazji i baśni i odwiedź warsztat Rumcajsa Rumcajsova ševcovna, gdzie spotkasz się z całą rodziną Rumcajsa. Na miejscu możesz odwiedzić pokój do zabawy Cypiska, ogród ziołowy Manki lub prawdziwe warsztaty szewskie. Z krainy bajek możesz przenieść się do świata zabawy, gdzie przywita Cię stała interaktywna ekspozycja Muzeum zabawy, która jest częścią Regionalnego Muzeum i Galerii Jičín. Na miejscu, w zabawny sposób, możesz dowiedzieć się ciekawych informacji o historii i przyrodzie Jičína, zrobić sobie laskę, taką jaką miał Albrecht z Valdštejna, lub wypróbować szafę haptyczną i badać ekspozycje tylko za pomocą dotyku.

Jeśli w Tobie drzemie lisi spryt, mamy dla Ciebie radę! Przełam kwietniowe warunki pogodowe i udaj się do IQ LandiiLibercu. W tutejszej stałej ekspozycji Żywioły pogoda zmienia się bowiem szybciej, niż za naszymi oknami. Znajdziesz się w samym środku wichury, przetestujesz swoją równowagę podczas trzęsienia ziemi, poznasz siłę Słońca lub posłuchasz Symfonii błyskawic. Tutaj czeka na Ciebie dokładnie taka pogoda, jakiej sobie tylko zażyczysz.

Nie ważne, czy planujesz wyjazd do przyrody za pierwszymi witającymi wiosnę przebiśniegami, czy chcesz uciec przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi do świata bajek, odwiedź Region Liberec, który zawsze jest dobrym wyborem! Aby uzyskać więcej wskazówek dotyczących wycieczek, nie zapomnij śledzić nas na naszym Facebooku (REGION LIBEREC), Instagramie (@regionliberec) oraz na naszej stronie internetowej, gdzie znajdziesz nas pod adresem www.liberecky-kraj.cz. Czekamy na Ciebie przy każdej pogodzie!


Informace o trase

 
load