Wyszukiwanie

Wiosna w Regionie Liberec

Gdzie indziej użyć sobie słonecznych wiosennych dni, niż w Górach Izerskich. Najpiękniejsze widoki krajobrazu można zobaczyć z naszych wież widokowych, mamy ich tu dosyć! Nie wolno zapomnieć o ważnym jubileuszu, który Chroniony Park Krajobrazowy Góry Izerskie będzie obchodzić w tym roku. Upłynie już 55 lat od jego powstania. Nie daj się zmylić! Park krajobrazowy powstał już w 1967 roku, ale oficjalnie zaczął istnieć dopiero rok później.

A teraz wróćmy do wież widokowych. Mamy tu następnego jubilata! Nasza dominanta widokowa Jeszczed, z którego widać cały Liberec, w tym roku będzie obchodzić tylko o 5 lat mniej, niż Chroniony Park Krajobrazowy Góry Izerskie. Rozmaity widok na Liberec i jego okolicę oferuje też wieża widokowa Císařský kámen. Nad miejscowością Příchovice możemy wybrać się na wieżę widokową maják Járy Cimrmana, gdzie znajdziemy też muzeum tego podróżnika, geniusza i wynalazcy. Nie zapomnimy też o królowej Gór Izerskich, którą jest nasza ośmiokątna wieża widokowa Štěpánka.

W Górach Izerskich czekamy na ciepłe wiosenne dni, a w Karkonoszach rozkwita przyroda. Dokąd wybrać się podziwiać wiosenne kwiaty, jeżeli nie do Karkonoskiego Parku Narodowego. O też w tym roku obchodzi swoje urodziny - 60 lat od założenia. Bardzo dobrze wiedzie się tu białym gładyszkom. Pierwszą destynacją jest dolina Sklenářovické údolí, do której dostaniemy się po żółtej trasie z miejscowości Mladé Buky.

Jeżeli w zimie użyliście sobie już dosyć, jeszcze nie wybierajcie się na szczyty gór. Zapraszamy do karkonoskich miast, gdzie śnieg już przeważnie stopniał.

Na wycieczkę zaprasza Harrachov, piękne górskie miasteczko z hutą szkła i browarem. Huta szkła i minibrowar Novosad & syn oferuje połączenie przyjemnego z użytecznym. Muzeum wystawia kolekcję zabytkowego szkła i zaprasza do zwiedzenia unikalnej stuletniej szlifierni napędzanej pasami transmisyjnymi i turbiną wodną. Przyjemne jest w tym przypadku piwne sanatorium, które jest częścią hotelu. Głównym składnikiem kąpieli jest 5 litrów jasnego i 5 litrów ciemnego niefiltrowanego, niepasteryzowanego piwa drożdżowego i mielony chmiel.

W Kraju Máchy budzi się do życia kultura. Odwiedzając te miejsca nie wolno zapomnieć o wyprawie do zamku Bezděz, który jest symbolem całego regionu. Specjalny wiosenny program dla rodziców z dziećmi przygotował zespół szermierczy Parchanti, który przedstawi prawdziwą walkę szermierczą z fabułą pod nazwą Jeden kraj, jeden król. Nowością tegorocznej wiosny będą też cenne rzeźby snycerskie z Drogi Krzyżowej, które tu będą wystawione w tym roku. Od kwietnia można się też wybrać do zamku Houska, pałacu Doksy, lub odkrywać czar pałacu Zákupy.

Turystów z Czeskiego Raju na pewno ucieszy wydane praktycznego flipbooku. O co chodzi? Chodzi o elektronicznego przewodnika, który jest zamieszczony na stronach internetowych Czeskiego Raju. Elektroniczny przewodnik poleca tu 28 pomysłów na wycieczki piesze i mnóstwo tras rowerowych, dzięki którym można podziwiać znane i nieznane zakątki tego malowniczego regionu. Nowością są też informacje o wycieczkach bezbarierowych dla inwalidów i matek z wózkami dziecięcymi.

A jeżeli uwierzycie dobrej radzie, na pewno odwiedźcie gospodarstwo Dlaskův statek w miejscowości Dolánky u Turnova. Tu zapoznacie się z tradycyjną architekturą ludową. Od kwietnia będzie tu otwarta również stała ekspozycja z nazwą Od wiosny do zimy, która będzie poświęcona tradycyjnemu rolnictwu w regionie Pojizeří.

Czy wiecie, że Góry Łużyckie mogą się pochwalić własnym ogrodem zoologicznym? Znajduje się w resorcie Malevil a swoje bramy ma dla gości otwarte cały rok. Możecie wybrać się z rodziną w odwiedziny do lam, kóz, papug i mnóstwa innych zwierzątek. Przeżyjecie przyjemne popołudnie ze swoimi zwierzęcymi przyjaciółmi.

Użyjcie sobie wiosny również online! Na naszym Facebooku i Instagramie dzielimy się z wami co dziennie pomysłami i ciekawostkami z regionu. Zamieśćcie tu swoje fotografie z miejsc wymienionych w artykule, które odwiedziliście!


Informace o trase

 
load