Wyszukiwanie

Niewidzialna historia w Libercu i bliskiej okolicy

Poznaj z nami znaną i nieznaną historię Liberca!

Według liczby mieszkańców piąte największe miasto w Republice Czeskiej, leżące między grzbietem Ještědsko-kozákovský hřbet i Górami Izerskimi - to jest Liberec. Miejsce, gdzie znajduje się kilka zabytków kultury i historii i centrum rozrywki i kultury w Kraju Libereckim. Rodzinne miasto znanych postaci, pisarzy, aktorów i śpiewaków, którzy wsławili to wyjątkowe miasto, Jeszczedu, hotelu z nadajnikiem wybudowanym w unikatowy kształcie jednoczęściowego rotacyjnego hiperboloidy, który w tym roku już 50 lat wznosi się nad Libercem.

To wszystko i dużo więcej chętnie przedstawimy Ci w naszej historycznej rubryce Niewidzialna historia. W serii artykułów, które w najbliższych tygodniach będziemy przygotowywać, będziemy prezentować historycznie najciekawsze tematy, które poprowadzą nas historią miasta Liberec. Możesz cieszyć się na zapoznanie z historią najstarszego ogrodu zoologicznego w Republice Czeskiej - tak, mówimy o Zoo Liberec.

Początki dzisiejszego ogrodu zoologicznego są związane z ówczesną działalnością libereckiego Towarzystwa Ornitologicznego. Historycznie pierwsza woliera powstała za restauracją Lidové sady w 1902 roku. Opowiemy szczegółowo o następnych historycznych kamieniach milowych, które są związane z rozwojem ZOO, oraz przedstawimy dyrektorów, którzy przyczynili się do tego sukcesu.

Następnym historycznym przystankiem będzie już wspomniana ikona wznosząca się nad Libercem - Jeszczed. W przeszłości na szczycie stały tylko kamienne krzyże. Pierwszy postawiono podobno już w 1737 roku. Poprzednikiem dzisiejszego hotelu i nadajnika było schronisko Rohanova chata, które, niestety, później spłonęło. Autorem dzisiejszej wyjątkowej architektury hotelu jest architekt Karel Hubáček, któremu udało się zaprojektować tak unikalny kształt, który jest dziś znany również za granicami Liberca.

Przypomnimy sobie najstarszą kabinową kolejkę linową, która aktualnie, z powodu tragicznego wypadku w październiku 2022 roku jest nieczynna. Przypomnijmy sobie początki tej kolejki linowej, która była czynna już od 1933 roku i przeszła kilkoma rozległymi modernizacjami, dzięki czemu stała się popularnym celem turystów.

Centrum handlowe Ještěd, wiesz coś o nim? Tak - mówimy o byłym centrum handlowym, które stało w miejscu dzisiejszego OC Fórum. Na znak protestu centrum to w 2009 roku zrównano z ziemią i w tym samym miejscu wybudowano dzisiejsze centrum handlowe i rozrywkowe Fórum. W 1961 roku ogłoszono konkurs architektoniczny, ale pierwszym krokiem była likwidacja połączenia tramwajowego między miejscowościami Rochlice i Růžodol I. W naszym artykule powiemy, jak to wtedy właściwie było.

Jak wyglądała komunikacja tramwajowa w Libercu? Komunikacja miejska w miastach Liberec i Jablonec nad Nisou może się pochwalić ponad 100-letnią tradycją. Tramwaje jeżdżą tu już od 1897 roku. Liberec jest dziś jednym z siedmiu miast, gdzie działa komunikacja tramwajowa.

A to najlepsze na koniec! Naszą rubrykę zakończymy znanymi targami, wystawami i imprezami, które w przeszłości odbywały się w Libercu.


Liberec

Informace o trase

 
load