Wyszukiwanie

DOKĄD W ZIMIE, KIEDY NIE MA ŚNIEGU?

Zima już jest u nas na całego, ale zapomniała o śniegu. Jednak nie musimy rozpaczać, kraj Liberecki oferuje mnóstwo możliwości, dokąd się wybrać, chociaż pogoda nam nie sprzyja. Skorzystajmy z tego.

Zostawmy narty biegowe w szafie i zbadajmy wspólnie niezaśnieżony krajobraz Gór Izerskich i Gór Łużyckich, poznajmy wyjątkowe ekspozycje muzeów regionalnych i galerii, przeżyjmy przygodę z nauką i poznaniem.

Jeżeli chcesz odwiedzić atrakcje Kraju Libereckiego, nie zapomnij o Magistrali Izerskiej. Aczkolwiek jest ona popularna przede wszystkim wśród narciarzy biegowych, z powodu braku śniegu jest aktualnie dostępna również dla miłośników turystyki pieszej. Pójdź pięciokilometrową trasą znaną jako „Pětka“ prowadzącą z Bedřichova koło rezerwatu Klikvová louka i słynnego bedřichovskiego głazu, lub wyrusz wzdłuż największego jeziora zaporowego Gór Izerskich – Josefův Důl aż do torfowiska Na Čihadle, gdzie drewnianym pomostem dostaniesz się do wieży widokowej. Na Magistralę Izerską prowadzą w sumie 23 trasy z Liberecka, Jablonecka, Tanvaldska i Frýdlantska. Skądkolwiek wyruszysz, każda trasa doprowadzi Cię do najcenniejszych klejnotów Gór Izerskich i zdradzi Ci wszystkie tajemnice, które są w nich ukryte.

Korzystając z braku śniegu i małej frekwencji miłośników sportów zimowych w przyrodzie zajrzyjmy wspólnie do serca Gór Łużyckich. Tu możemy wyruszać z grzbietu Stožecké sedlo w kierunku szczytu Pěnkavčí vrch i po niewykorzystanej trasie biegowej aż do najwyższej góry pogórza – Luž. Tu stoi cały rok dostępna wieża widokowa, która oferuje wspaniałą panoramę pięknego krajobrazu i Niemiec. Nagrodą za wspinaczkę może być też widok na piękne cembrowane domy w osadzie Myslivny, gdzie można też coś dobrego zjeść.

Jeżeli raczej chowasz się przed zimnem wewnątrz, przyjdź rozgrzać się do iQLandiiLibercu. Czeka tu na Ciebie czteropiętrowe centrum naukowo-rozrywkowe z szeregiem ekspozycji dla małych i dużych badaczy. Zbadaj ludzkie ciało i jego zmysły, siłę żywiołów na Ziemi, lub zatrzymaj się w iQPlanetarium, które na każdy weekend przygotowuje ciekawe projekcje o kosmosie i naszej planecie. Jeżeli nie wystarczy Ci tylko rozgrzanie umysłu, użyj sobie adrenalinowej atmosfery w Laser Game w Centrum Babylon, które znajduje się dosłownie parę kroków stąd. Weź ze sobą rodzinę lub przyjaciół i przeżyj przygodę w postapokaliptycznym świecie!

Miłośnikom historii i architektury na pewno spodoba się państwowy Pałac Zákupy. Swoje bramy ma w zimowych miesiącach otwarte dla zwiedzających od wtorku do niedzieli i cztery razy dziennie oferuje zwiedzanie swoich wnętrz. Zimowa trasa obejmuje apartament arcyksiężnej Marii Teresy, zabytkową kuchnię, oraz cesarską windę, czy też parter pałacu. Po odwiedzeniu Zákup, przejdź się trasą Leśnicze ścieżki dydaktyczne miasta, która zapozna Cię z lasami i przyrodą, ale również z historią i atrakcjami miejscowości i okolicznych miejsc w Kraju Máchy.

A kiedy na zewnątrz brakuje nam blasku napadanego śniegu, może warto zastąpić go blaskiem biżuterii? Galeria Granát w miejscowości Turnov oferuje ekspozycję poświęconą wyjątkowemu czeskiemu granatowi a dla zainteresowanych organizuje zwiedzanie z komentarzem o jego wydobyciu i przetwarzaniu na kamienie biżuteryjne. Jeżeli ten kamień oczaruje Cię – a my wierzymy, że tak – możesz kupić któryś z oferowanych produktów i mieć taki unikat w domu. Jeżeli jednak raczej cenisz sobie blasku szkła, odwiedź hutę i muzeum Muzeum skla – Sklárny Novosad a syn w miejscowości Harrachov, Muzeum szkła i biżuterii Jablonec nad Nisou, czy też Szklarską karczmę Ajeto w miejscowości Lindava, gdzie oprócz dobrego jadła możesz wczuć się do roli szklarza i wytworzyć sam oryginalną pamiątkę. Pójdź zabłyszczeć z nami!

Czy wybierzesz aktywniejsze wykorzystanie pobytu w naszym regionie, czy też raczej wolisz bardziej wypoczynkowe czynności, Kraj Liberecki jest zawsze doskonałą opcją! Nie zapomnij więc szukać następnych pomysłów i informacji na naszym Facebooku (REGION LIBEREC), Instagramie (@regionliberec) i stronach internetowych, gdzie znajdziesz nas jako www.liberecky-kraj.cz. Cieszymy się na spotkanie przy każdej pogodzie!


Liberec

Informace o trase

 
load