Wyszukiwanie

Zimmowe igraszki bez tłumów

Zima wzywa! Na dworze nareszcie pada śnieg, więcej najwyższy czas zacząć planować, dokąd w tym roku się wyruszymy. Jakość, przystępna cena i barwność zimowych sportów, to jest powód, dlaczego warto wybrać się w zimie właśnie do Kraju Libereckiego. Uznaj jednak sam, że mamy przecież trzy regiony górskie – Góry Izerskie, Góry Łużyckie i Karkonosze, które zapewniają idealne warunki śniegowe.

Wybierz piękną zimową pogodę i zaplanuj wyprawę na przykład na najwyższy szczyt Gór Izerskich, na Smrk. Piękno tutejszego krajobrazu na pewno zaskoczy każdego miłośnika przyrody i romantyki. A po pomyślnym pokonaniu szczytu Smrk możesz w nagrodę delektować się wspaniałymi widokami na okoliczny krajobraz z tutejszej wieży widokowej.Wieża widokowa na Smrku jest wolno dostępne przez cały rok. Oprócz Gór Izerskich jako wycieczkowicze zobaczymy Karkonosze, Góry Łużyckie, Jeszcze, Bezden, a nawet Dip.

Do Gór Łużyckich wybierz się za spokojem i innymi zimowymi wrażeniami bez tłumów. W okolicy miejscowości Polevsko, Kytlice, Svor, Kamenický Šenov – Prácheň i Prysk są w okresie zimowym utrzymywane narciarskie trasy biegowe. Ponadto Góry Łużyckie naturalnie ciągną się do niemieckich Gór Żytawskich, więc po Magistrali Łużyckogórskiej mierzącej ponad 100 km można przejeżdżać z państwa do państwa i używać sobie tego nieodkrytego przygranicznego regionu jako jednej całości.

Karkonosze w ostatnich latach borykały się ze znacznym wzrostem frekwencji zarówno w sezonie letnim, jak też w zimowym. W sezonie zimowym Karkonosze są rajem narciarzy zjazdowych, biegowych i ogólnie dla wszystkich miłośników turystyki zimowej. Stoki pękają w szwach i powstają nieskończone kolejki. Pójdźmy wspólnie odkryć nieznane Karkonosze. Wybierzmy się na szczyt Liščí hora, przez który prowadzi jedna z najpopularniejszych karkonoskich magistrali z miejscowości Jánské Lázně do schroniska Luční Bouda. Warto też odwiedzić Friesovy boudy. Chodzi o średniej wielkości schronienia, które wybudowali studenci ČVUT i służą do przeczekania złej pogody lub do małego odpoczynku.

Takie zwiedzanie Czeskiego Raju też ma swój zimowy czar. Już tylko zwyczajna przechadzka uśpioną przyrodą lub skalnymi miastami na pewno zachwyci, ponieważ umożliwi skorzystanie z przyjemnego spokoju o tej porze roku, kiedy jest tu mniej turystów. W pobliżu miasta Semily można odwiedzić też jedną atrakcję, gdzie w zimie jest przyjemniej niż w lecie – jaskinie Bozkovské dolomitové jeskyně. Jaskinie są czynne cały rok i, w odróżnieniu od letnich kolejek, na wstęp nie trzeba czekać. Otwarte jest jednak tylko w tygodniu od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 15.

A jeżeli myślisz, że zapomnieliśmy o Kraju Máchy, nie masz racji. Jezioro Máchy w romantycznym otoczeniu niedaleko zamku Bezděz w zimie, przy sprzyjających warunkach, oferuje idealną możliwość jazdy na łyżwach na zamarzniętym jeziorze. Powierzchnia wodna mierzy ponad 2 km, a dzięki krętym brzegom jego obwód wynosi ok. 7 km – czeka na nas zatem dostatek miejsca na wszystkie możliwe piruety i salta. Ale uwaga!. Na zamarznięte jezioro nigdy nie wybieraj się sam i zawsze sprawdź grubość lodu, która według ogólnych zaleceń idealnie powinna wynosić 18 – 25 cm.


Ruszajmy więc do malowniczego zaśnieżonego krajobrazu i użyjmy sobie Kraju Libereckiego w zimie. Aktualne informacje o ośrodkach zimowych, warunkach śniegowych i innych pomysłach na zimowe igraszki znajdziesz też w naszych sieciach społecznościowych pod nazwą @regionliberec lub na naszych stronach internetowych.
Liberec

Informace o trase

 
load