Wyszukiwanie

Chłopaki z Pragi (Kluci z Prahy) na wyciecze w Górach Izerskich

Janek Rubeš i Honza Mikulka – praska dwójka, którą zna chyba każdy przede wszystkim pod pseudonimem Kluci z Prahy, czy też Honest Guide, przybyli już trzeci raz do Kraju Libereckiego. W filmie chłopaki nastawili się na poznawanie atrakcji przyrodniczych i niecodziennych powszednich miejsc, jakie oferują Góry Izerskie.

Na celowniku mieli obowiązkowo chronione przez UNESCO Izerskogórskie buczyny, które stały się pierwszym czeskim zabytkiem przyrody zapisaną na tej liście – kościoła tu nie szukaj, zobaczysz piękne bukowe lasy. Czy słyszałeś już o torfowisku Na Čihadle? Mamy nadzieję, że tak! Torfowisko jest interesujące z kilku powodów: 1) jest w zasadzie młode – liczy dopiero 4000 lat, i 2) woda odpływa z niego do dwóch mórz – Bałtyckiego i Północnego. Tak samo, jak dobre samopoczucie po dobrym spacerze, ważny jest też po drodze dobry posiłek. W Górach Izerskich znajdziesz kilka takich miejsc. My z Jankiem a Honzą polecamy odwiedzenie baru občerstvení Hřebínek i skosztowanie wybornego placka borówkowego, ewentualnie kiosku Horská stanice Knajpa, gdzie spróbuj konieczne chleba Dřevorub!

Miejscowi i goście na pewno znają też osadę Jizerka, która leży w malowniczej dolinie rzeczki Jizerka, nad którą wznosi się szczyt Bukovec. Jizerka jest ważnym turystycznym skrzyżowaniem, jest idealną bazą wypadową do turystyki pieszej i górskiej turystyki rowerowej a w zimie jej okolica zmienia się w raj dla narciarzy biegowych. Turystów zachwycą też na pewno Szkockie krowy, które tu hoduje (a teraz uważaj) ostatni rolnik na Jizerce.

Od przyrody z chłopakami wybierzemy się też do miasta, konkretnie do miejscowości Jablonec nad Nisou. Wierz, albo nie, ale dokładnie tu znajduje się największa miejska powierzchnia wodna na wschód od Jeziora Genewskiego. A to już jest ciekawy fakt! Między innymi Janek i Honza w Jabloncu odwiedzili też wieżę widokową Petřín – bo jak chłopaki z Pragi, to przecież na Petřín.

A chociaż może się to brzmieć jak nadużywana fraza, Góry Izerskie zachwycą każdego. Pod tym podpiszemy się również my.

Video z odwiedzin znajdziesz na kanałach YouTube Honest Guide w języku angielskim i Kluci z Prahy w języku czeskim.

Liberec

Informace o trase

 
load