Wyszukiwanie

Za słynnymi markami Kraju Libereckiego

Tradycyjna produkcja, zręczność rzemieślników i umiejętności artystyczne mają na północy Czech długą tradycję. Szklarze, włókiennicy, producenci klejnotów, czeskiej biżuterii, producenci żywności i inni mistrzowie rzemiosł swoją sławą już dawno przekroczyli granice Kraju Libereckiego. Wystarczy uważnie patrzeć, aby na coś z produkcji „złotych czeskich rąk“ natrafić prawie wszędzie. U wielu z nich byśmy tego nawet nie oczekiwali.

Kolorowe cukierki w kształcie cegiełki, soczewki lub krążka. Czy wiecie, o czym mowa? Jasne, Lipo! Kto nie zna tradycyjnych słodyczy, które opuszczają liberecką wytwornię pod marką Mocca. Czysto czeska rodzinna firma mająca siedzibę w malowniczym kraju pod Jeszczedem działa tu już od 1928 roku. Czy mówi Wam coś „zdrowie w butelce“ – albo Kitl? Ta rodzinna firma pochodząca z miejscowości Jablonec nad Nisou zajmuje się produkcją owocowych i ziołowych syropów, miodów pitnych i win leczniczych. Inspiracją dla powstania formy był słynny lekarz Jan Josef Antonín Eleazar Kittel, który pochodził z pogranicza Gór Izerskich i Karkonoszy. Jego dom, który wybudował w miejscowości Krásná, nie miał na naszych terenach odpowiednika i do dziś jest cennym i charakterystyczną cembrowaną budowlą, dzięki której możemy go do dziś wspominać. Dom Kittela do dziś służy jako muzeum i ekspozycja zapoznająca z bogatą przeszłością tutejszego kraju.

Być może zaskoczy Was, że Detoa wmiejscowości Albrechtice w Górach Izerskich jest jednym z ostatnich producentów drewnianych zabawek w Republice Czeskiej i w Europie. Produkcja do dziś przebiega klasycznym sposobem z dużym udziałem ręcznej pracy. Do najstarszych i najpopularniejszych zabawek należą figurki, które kupują też dorośli jako pamiątki. Na terenie wytwórni można przejść trasą zwiedzania, na której można zobaczyć, jak zwykły klocek drewna zmienia się na drewnianą kolejkę, korale, lub ulubioną postać Krecika.

Wielu z Was pewnie wie, że Ferdynand Porsche jest konstruktorem legendarnego samochodu Volkswagen 1200 "Chrabąszcz", ale dużo mniej ludzi wie, że legendarny konstruktor urodził się w miejscowości Vratislavice nad Nisou. Dom, w którym przyszedł na świat, służył jednocześnie jako zakład rzemieślniczy ojca Ferdynanda, który miał w przyległym obiekcie prosperujący warsztat blacharski. Dziś w jego domu rodzinnym można oglądać interaktywne ekspozycje, które zapoznają nas z życiem Ferdynanda Porsche, oraz wciągną nas do poznawania świata techniki, technologii, bogatej historii i przyszłości mobilności.

Unikalne tereny Kryształowej doliny wspominamy często i chętnie, więc zrobimy to jeszcze raz. W całej Kryształowej dolinie na przeciągu stuleci wyrastały jedna za drugą huty szkła. Dzięki pasji do szkła i piękna z północy Czech wędrowała pierwsza gotowa biżuteria, słynny czeski kryształ, szklane perełki i kryształowe żyrandole na cały świat. Dziś też nie jest inaczej. Największą firmą szklarską i czołowym producentem szkła jest Preciosa, pod tą marką są eksportowane do całego świata nie tylko tradycyjne czeskie perły i perełki, szlifowane kryształowe ozdoby, dekoracje i kamienie jubilerskie z syntetycznych kryształów, ale również unikatowe lampy i instalacje świetlne. Następną ze znanych w świecie marek jest Lasvit, której nazwa łączy w sobie miłość i światło. Dla tej marki pracuje czeski designer i producent instalacji świetlnych na zamówienie, szkła dla architektury, szkła dekoracyjnego i użytkowego, oraz kolekcji lamp. Lasvit jest inspiracją dla całego świata, ale źródło tej inspiracji powstaje u nas w domu - w Czechach, w sercu Gór Łużyckich. Właśnie tam, w miejscowości Nový Bor, od 2019 roku ma firma swoją siedzibę.

Smakosze kawy na pewno znają kawę Nordbeans. Firmę w 2015 roku założyli bracia Martin i Karel Kozel. Wspólnymi siłami prażą wyborową kawę, przy tym przede wszystkim dbają o jej pochodzenie, dlatego sami odwiedzają kraje, w których jest uprawiana, farmy kawowe i przetwórnie. Mówi Wam coś ich nazwisko i marka? Przecież ich następnym projektem jest też bardzo popularne libereckie bistro DOK. Miejsce, gdzie pod jednym dachem możecie się dobrze najeść i jeszcze zajrzeć pod pokrywkę miejscowej produkcji.

Wierzcie nam, że moglibyśmy tak wymieniać dalej. Następne pomysły zostawimy na następny raz, abyście mieli na co się cieszyć. Kto jednak nie mógłby wytrzymać, niech zajrzy do naszych sieci społecznościowych REGION LIBEREC lub na portal turystyczny www.liberecky-kraj.cz.


Informace o trase

 
load