Wyszukiwanie

Do atrakcji UNESCO w Kraju Libereckim

Znasz wszystkie zabytki, które są w Republice Czeskiej zapisane na listę dziedzictwa przyrody i kultury UNESCO? Wiemy, że jest ich naprawdę dużo. My wszystkich chyba nie wymienilibyśmy. Zupełnie wystarczy jednak znać te\\\' z Kraju Libereckiego – Jizerskohorské bučiny i bożonarodzeniowe dmuchane ozdoby z warsztatu Rautis. A jeżeli tych też nie znasz, chętnie Ci je przedstawimy i dodamy jeszcze parę pomysłów na wycieczkę w okolicy.

Narodowy Rezerwat Przyrody Jizerskohorské bučiny jest największym chronionym terenem w Górach Izerskich i jednocześnie należy do największych w Republice Czeskiej. Buczyny leżą na powierzchni 27 km2 i zaczynają się od szczytu Oldřichovský Špičák, ciągną się przez Hemmrich nad ścieżką edukacyjną Viničná cesta aż do zboczy Poledníku i parowów potoków Bílý i Černý Štolpich. Swoje miejsce na liście UNESCO zasłużyły sobie przede wszystkim dzięki zachowanym porostom leśnym bez ingerencji człowieka. Buczyny znalazły miejsce również wśród takich światowych klejnotów przyrody, jak słynny park Yellowstone, Puszcza Białowieska, Jezioro Bajkał, czy też afrykańskie sawanny w Serengeti.

Jednym z najpiękniejszych miejscowych punktów widokowych jest zdecydowanie Ořešník. Na jego szczyt, co prawda, musimy pokonać parę stromych schodów wykutych w skale, ale widoki będą tego warte. A jeżeli z nas Szuwarek akurat nie robi sobie żartów, zobaczymy na przykład Smrk, Ptačí kupy a nawet Hejnice z bazyliką Nawiedzenia Panny Marii. Czy słyszałeś już o wodospadach Velký i Malý Štolpich? Znajdują się w pobliżu punktu widokowego Ořešník i należą do najpiękniejszych i najromantyczniejszych miejsc w Górach Izerskich. Velký Štolpich tworzy w górnej części przełomu kilkustopniowy wodospad, w dalszych jego miejscach odkryjemy też mniejsze małe wodospady i kaskady. Na biegu potoku Malý Štolpich też jest kilka wodospadów.

Drugą trasą, którą Ci chętnie polecimy, jest ścieżka dydaktyczna Oldřichovské bučiny nad Oldřichovem v Hájích. Tę również lamuje mnóstwo interesujących formacji skalnych o osobliwych kształtach i nazwach – Sněhulák, Oldříšek, Podsvětí, Hřib, czy też na przykład Kočičí hlava. A wśród nich dominuje wspaniała głowa goryla! Na ścieżce dydaktycznej spotkamy, oprócz skał granitowych, również przystanki dydaktyczne, na przykład drewniane łóżko z rozszerzającą się rurą, dzięki której możemy słuchać dźwięków lasu. Następną ciekawostką jest też makieta dziupli z modelami ptaków, gdzie można zobaczyć, jak tam właściwie mieszkają.

Teraz jednak pójdźmy zobaczyć nasz następny zabytek dziedzictwa kultury UNESCO i przemieśćmy się do Karkonoszy. W miejscowości Poniklá znajdziemy warsztat Rautis, gdzie z ponad 100-letnią tradycją są ręcznie produkowane ozdoby choinkowe z dmuchanych szklanych perełek. Chodzi o jedyne miejsce na świecie, gdzie pierwotny sposób produkcji oryginalnych perełkowych ozdób choinkowych zachował się do dziś. Jeżeli interesuje Cię, jak ozdoby powstają, przyjedź do miejscowości Poniklá popatrzeć i pozwól oczarować się archaicznym pięknem ozdób. W ramach zwiedzania można zobaczyć cały proces produkcji, od ręcznego wydmuchiwania szklanych perełek, poprzez posrebrzanie i barwienie, aż po sam montaż ozdoby. A nawet jakąś piękną ozdobę choinkową możemy wytworzyć sami.

Dosłownie naprzeciwko warsztatu Rautis znajduje się Muzeum Rzemiosł Karkonoskich. Prywatne muzeum małżonków Pičman działa już od 1999 roku. Oprócz eksponatów tradycyjnej produkcji rolniczej, rzemieślniczej i domowej muzeum oferuje egzemplarze starych tekstyliów odzieżowych i dekoracyjnych, oraz różnych technik ich wytwarzania i zdobienia, ekspozycję kącika dziecięcego ze starymi zabawkami, miejscowej gospódki i epokowego salonu mody. 

Odwiedziny w miejscowości Poniklá możemy też połączyć z innymi atrakcjami i spokojnie przekroczyć też granice Karkonoszy i wybrać się na przykład do Czeskiego Raju. Zaledwie około 20 km o stąd leżą jaskinie Bozkovské dolomitové jeskyně. Jaskinie są obecnie ze swoją długością ponad 1000 metrów największym znanym systemem jaskiniowym w Północnych Czechach. Charakterystyczne dla nich są ławy krzemianowe, gzymsy i listwy, nie brakuje tu też zdobień naciekowych i sintrowych. Koroną trasy zwiedzania są lustra wodne małych jeziorek, a na zakończenie zwiedzania czeka na nas największe podziemne jezioro w Czechach z przezroczystą błękitno-zieloną wodą. Ale uwaga! Nie daj się zmylić ciepłą pogodą na zewnątrz. Ze względu na to, że temperatura w jaskiniach waha się około 7 do 8 °C a zwiedzanie trwa w przybliżeniu 45 minut, zalecamy wzięcie ze sobą ciepłej odzieży.

Nie bez powodu Jizerskohorské bučiny i perełkowe ozdoby świąteczne warsztatu Rautis oficjalnie są zaliczane do czeskich cudów świata. My jednak wiemy, że tych cudów w naszym kraju jest dużo więcej i na każdego czeka właśnie ten jego. Następne pomysły znajdziesz w naszych sieciach społecznościowych REGION LIBEREC i na stronach internetowych www.liberecky-kraj.cz.

Informace o trase

 
load