Wyszukiwanie

Wycieczka piesza dookoła rozerwanej tamy (Protržená přehrada)

Wycieczka piesza wokół rozerwanej tamy przeznaczona jest dla bardziej zdolnych rodzin turystów. Czeka na Ciebie trasa o przewyższeniu około 400 m, nagrodą będą piękne widoki i wizyta w wodociągach zbudowanych na Bílá Desná, dziś znanej jako Zerwana Zapora.
Rozpocznij podróż 
Główny dworzec kolejowy w Desnej - trasa rowerowa nr 3019 
Trasa wycieczki Główny dworzec kolejowy Desná - Wodospady na Bílá Desná - Pęknięta tama - Jazda konna - Zbiornik Souš - Droga Książęca - Hřebenovka - Wodospady na Czarnej Desnej - Po prawej willa Riedla 
Cel podróży 
Przystanek Desná Riedlova vila 
Długość trasy 
19 km, https://mapy.cz/s/hobuhureze przewyższenie: z wysokości 491 m (stacja kolejowa Desenské) do wysokości 900 m (punkt widokowy nad zaporą Souš)
Co można zobaczyć po drodze 
Wycieczka rozpoczyna się na głównej stacji kolejowej w Desnej na trasie rowerowej 3019 i prowadzi wokół neogotyckiego kościoła Wniebowzięcia Marii Panny 3 km do Bílá Desná. 
Wodospady na Bílá Desná Na rzece Bílá Desná znajdują się zarówno kaskady, jak i wodospady. Zobaczysz dwa wodospady o wysokości 2 i 2,5 metra oraz kaskadę o wysokości 3,5 metra. 
Pęknięta tama (Protržená přehrada)
Najpierw dochodzisz do widoku dawnej wysokości poziomu pękniętej tamy. Po 2,2 km dojdziesz do pozostałości rozerwanej tamy. Pęknięta tama została zbudowana w 1915 roku w celu regulacji przepływu. Jednak 18 września 1916 r. Woda przeciekła przez zaporę i zapora pękła. Pod wodą zginęły 62 osoby, a 100 domów w Desnej zostało trafionych. Przy pomniku zapory Protržená jedziemy dalej trasą rowerową nr 3020 „Drogą konną” 2 km do skrzyżowania. Stąd możesz skrócić swoją podróż do Desná drogą wokół Souš. 
Zbiornik Souš 
Wodociąg został zbudowany w latach 1911 - 1915 na rzece Černá Desná i służy przede wszystkim do gromadzenia wody do regionalnego zaopatrzenia w wodę, ale także do łagodzenia dużych wód. Uzdatniona woda z tego zbiornika zaopatruje Jablonec nad Nisou i Tanvald. Jeśli nie chcesz skracać trasy, jedź dalej 2,3 km do następnego skrzyżowania, gdzie połączysz się z „Drogą Książęcą”, a później do „Hřebenovka” - niebieskiego znaku turystycznego. Po 4 km mijamy czerwony znak turystyczny, który prowadzi do wodospadów w miejscowości Černá Desná. 
Wodospady na Czarnej Desnej 
Rzeka Černá Desná jest pomnikiem przyrody i są tam prawdziwe wodospady. Cztery z nich to Pot, Beech, Long i Plate.
Albrechtice v Jizerskych horach

Informace o trase

 
load