Wyszukiwanie

Mały i Duży staw powyrobiskowy

Do najbardziej popularnych miejsc w Příšovicach od kilkudziesięciu lat należą dwa jeziora, których nie znajdziemy na historycznych mapach. Tak zwane Písečáky powstały w wyniku wydobycia żwiru i piasku dla lokalnej wytwórni wielkiej płyty, które przebiegało tu w latach 50. do 90. XX wieku, a następnie zalewania wyrobisk wodą z rzeki Izery.

Większe z jezior ma powierzchnię 28,1 ha, a mniejsze z wyspą 12,6 ha. Szczególnie Velký Písečák służy już od lat 70. do kąpieli, wędkowania oraz popularnego windsurfingu, który osiągnął tu swój szczyt na przełomie lat 80. i 90. Odpowiedzią na nowo powstałą powierzchnię wodną było utworzenie klubu żeglarskiego i budowa infrastruktury do jego funkcjonowania na wschodnim brzegu jeziora. Na jeziorze Malý Písečák surfowanie i żeglarstwo są zabronione. Od 2008 roku obowiązuje surowszy regulamin dotyczący korzystania z jezior, który uwzględnia zarówno powstanie kempingu między dwoma jeziorami, jak też przedłużenie szlaku turystycznego nr 7318 i trasy rowerowej nr 3048 oraz wyznaczenie korytarza ekologicznego i pasma wodnego 3. stopnia. Nie spotkamy już dzisiaj pływaków, którzy kiedyś pokonywali powierzchnię wodną, aby znaleźć ukryte płytkie mielizny, ponieważ ze względu na ruch jachtów pływanie jest dozwolone tylko do odległości 20 metrów od brzegu. Zachodnia część brzegu jeziora Malý Písečák może być wykorzystywana jako plaża nudystyczna. W ostatnich latach zadaszony stragan z przekąskami stał się popularnym przystankiem dla mieszkańców i turystów.

Teren jezior nie zawsze przeżywał spokojne okresy. Tragedią dla lokalnej organizacji czeskiego związku wędkarskiego stał się początek grudnia 1993 roku, gdy doszło do masowego śnięcia ryb. Zginęło siedem ton karpi, szczupaków, węgorzy, szczupaków i karpia amurskiego, z których niektóre ważyły nawet 20 kg. Jak wykazało śledztwo, przyczyną było wysokie stężenie związków azotu, spowodowane przesiąknięciem obornika lub nawozów do zbiornika wodnego podczas intensywnego topnienia śniegu. Na początku marca 2000 roku szeroką okolicę jezior zdewastowała powódź na Izerze a 23 lipca 2009 roku ulewny deszcz połączony z wichurą.

Prisovice

Příšovice, 463 46

Typ wyposażenia
Staw, zbiornik

Informace o trase

 
load