Wyszukiwanie

Wiosna w Górach Łużyckich

PhotoPick 74522 original gal matyas

Góry Łużyckie, pełne zabytków sakralnych, skalnych reliefów, wzgórz o rozmaitych kształtach i głębokich dolin, czekają na nas. A kiedy najlepiej zacząć, niż właśnie na wiosnę!


Góry Łużyckie są znane z rzemiosła szklarskiego, dlatego przedstawimy Wam miejsca, gdzie można zapoznać się z pracą naszych mistrzów szklarzy. Najpierw zajrzymy do Kunratic u Cvikova, gdzie ma swoją hutę szkła jeden z naszych najbardziej znanych szklarzy artystów, gdzie będziecie mogli obejrzeć produkcję a nawet sami coś wytworzyć. Wiecie, o kim mowa? Jest to pan Jiří Pačinek, który tradycyjną czeską techniką dmuchania i ręcznego formowania wytwarza niewiarygodne rzeczy. Przy hucie szkła na pewno spodoba się Wam Szklany ogród pełny kwiatów i roślin ze szkła, musicie też zobaczyć Kryształową świątynię. Na pewno chcecie to widzieć na własne oczy!

Mamy tu też coś dla dzieci i ich rodziców. Obok formacji Panská skála powstała gra przygodowa z Dumną królewną. Droga nie trwa długo, prowadzi po niebieskiej trasie od formacji Panská skála do nadajnika na Klučkách i ma 10 przystanków. Na przystankach na nas czekają zadania, a jeżeli je spełnimy, czeka na nas w Centrum informacyjnym mała nagroda.

Wiosna jest jak stworzona na spacery a w Górach Łużyckich jest mnóstwo znanych Dróg Krzyżowych, po których możemy wyruszyć. Jedną z najbardziej znanych znajdziemy w miejscowości Jiřetín pod Jedlovou. Sanktuarium na górze Křížová hora nad miejscowością powstało już w XVIII wieku i jest związane z legendą o cudownym krzyżu. Będziemy podziwiać 11 kapliczek, kaplicę Podniesienia Krzyża św. z barokową wieżą z zegarem, gdzie znajduje się 12 i 13 przystanek. Ostatni, 14 przystanek znajdziemy w kaplicy Bożego Grobu. Miejsce z wyjątkową atmosferą i imponującą Drogą Krzyżową zainteresowało też filmowców, powstały tu na przykład niektóre ujęcia do filmu „Máj“. Piękną Drogę Krzyżową w alei lipowej znajdziemy też na Kalvárii u Cvikova, wzgórzu czasem nazywanym Lískový lub Křížový. Nie tylko na Kalvárię, ale też na inne ciekawe miejsca w okolicy Cvikova doprowadzi nas Zielona trasa. Zobaczymy leśny teatr, punkt widokowy Schillerova vyhlídka, punkt widokowy Švýcárna lub Dutý kámen.

 

Kiedy już byliśmy w miejscowości Jiřetín pod Jedlovou, zaprosimy Was też na niedaleką wieżę widokową Jedlová. Jedlová jest trzecim najwyższym szczytem Gór Łużyckich i prawdą jest, że zobaczycie z niego szczyty Rudaw, Czeski Raj, a nawet Karkonosze. Aby zobaczyć piękny widok, warto wspiąć się „Popovkę“ - skalny punkt widokowy Popova vyhlídka, który znajdziemy 3,5 km na południowy zachód od Hrádku nad Nisou. Przypomnimy też wieżę widokową na Stráži, którą wybudowaną w 2011 roku. Jeżeli wespniecie się po metalowych schodach aż na szczyt drewnianej wieży widokowej, zobaczycie sloupską dolinę, Nový Bor i całe Góry Łużyckie.

Mamy tu też nowość dla dzieci. Zamek i pałac Grabštejn dla najmniejszych gości przygotował specjalną trasę z szukaniem skarbu, gdzie z pomocą zgubionych kluczy starają się znaleźć skrzynię z pieniędzmi. Nie jest to jednak jedyna nowość na zamku Grabštejn. Możecie się cieszyć też na wystawę Afryka, której nigdzie indziej nie zobaczymy w takiej interpretacji.

Cieszymy się na Was w Górach Łużyckich. Więcej propozycji wycieczek i informacji można znaleźć w naszych sieciach społecznościowych, gdzie jesteśmy obecni jako REGION LIBEREC. Abyście nie przegapili nic z Gór Łużyckich, odwiedzajcie ich sieci społecznościowe.


Wytworzono 5.5.2022 9:16:56 - aktualizowano 11.5.2022 10:23:04 | przeczytano 1951x | katerina.horackova
 
load