Wyszukiwanie

Wiosna w Górach Izerskich

PhotoPick 64429 original az fotky

Przyszła wiosna i Góry Izerskie czekają po zimowym śnie na swoich gości. Góry są pełne zabytków techniki, kultury i atrakcji przyrodniczych. My mamy dla Was kilka pomysłów, dokąd wybrać się na wiosnę.


Wiosna przyniosła nam kwitnącą przyrodę a swoim pięknym zielonym kolorem przyciągają nas wiosenne Jizerskohorské bučiny. Już nie jest tajemnicą, że ten nasz klejnot został jako pierwszy pomnik przyrody zapisany w ubiegłym roku na światową listę UNESCO, co jest wielkim sukcesem. Możemy tu odkrywać piękno wodospadów, skał o rozmaitych kształtach, potoków górskich i surowej przyrody Gór Izerskich. Na rowerze lub pieszo możemy wyruszyć na trasę Viničná cesta, który przecina dzikie północne zbocza Gór Izerskich i należy do najpiękniejszych w całych górach. Po wygodnej poziomicowej drodze poprowadzi nas też 6 przystanków ścieżki dydaktycznej.

 

Wiosna to kwitnąca przyroda i drobne kwiatki kwiatów wiosennych. Jeżeli lubicie patrzeć na te kwiaty tak samo, jak my, wybierzcie się na łąkę Louka Bledulína. Znajdziemy ją w małej wiosce Předlánka, niedaleko Frýdlantu. Gdybyście chcieli przedłużyć wycieczkę, wyruszcie na trasę okrężną przez niedaleki rezerwat przyrody Meandry Smědé.

Na państwowym zamku i pałacu Frýdlant przygotowano dla nas wielkie zmiany trasy zwiedzania, która do tej pory należała do najdłuższych w Czechach. Nowo trasa będzie podzielona na trasę zamkową i pałacową, z których każda będzie trwać optymalnych 60 minut. Miłośnicy historii na pewno skorzystają z obu tras. Nowością jest też otwarcie trasy Broń, zbroje i rycerze, która w weekendy oferuje zwiedzanie z komentarzem zamkowej zbrojowni z możliwością wejścia na wieżę zamkową, która dotychczas była dostępna maksymalnie dwa razy w roku. Dla małych gości jest przygotowana specjalna trasa dziecięca, który w tym roku przemieści się do pałacu i poprowadzi dzieci skrzydłem kasztelańskim, główną halą schodową do pokoju dziecięcego z zabawkami, którymi bawiły się córki ostatnich właścicieli.

Najpiękniejszy widok na wiosenny krajobraz będzie w wysokości naszych wież widokowych a Góry Izerskie są słynne z wież widokowych różnej wysokości i kształtów. Jako pierwszą wymienimy naszą dominantę Jeszczed, z którego widać cały Liberec. Na Liberec i do okolicy oferuje też widok wieża widokowa Císařský kámen niedaleko miejscowości Rádlo. Nad miejscowością Příchovice możemy wybrać się na wieżę widokową maják Járy Cimrmana, gdzie znajdziemy też muzeum tego naszego podróżnika, geniusza i wynalazcy. Popularne są też kamienne wieże widokowe, na przykład Černá Studnice, Královka, Proseč lub Bramberk, która wznosi się nad lučanską doliną. Nie wolno zapomnieć też o królowej Gór Izerskich, którą jest nasza ośmiokątna kamienna wieża widokowa Štěpánka.

 

Ostatnie z naszych propozycji pocieszą też rodziny z dziećmi, na które czeka w Górach Izerskich niejedna ścieżka dydaktyczna. Trochę na koniec świata wyruszymy ścieżką z ośmioma przystankami, która nam pokaże uczciwą pracę rzemieślników. Ścieżkę rzemiosł znajdziemy w miejscowości Poustka koło Frýdlantu, a oprócz pięknych drewnianych rzeźb czeka na nas też zgadywanka z ośmioma pytaniami i niespodzianka na końcu.  

Więcej propozycji nie tylko z wiosenne Gór Izerskich można znaleźć w naszych sieciach społecznościowych, gdzie jesteśmy obecni jako Region Liberec. Zajrzyjcie też na strony internetowe Gór Izerskich - www.jizerky.cz i ich sieci społecznościowe.


Wytworzono 5.5.2022 10:02:30 - aktualizowano 11.5.2022 10:09:26 | przeczytano 1872x | katerina.horackova
 
load