W jaki sposób najlepiej poznawać miejsca, w których się jeszcze nie było? Na piechotę. Nie da się jednak przejść wszystkich tras w ciągu jednego lata. W województwie znajduje się ponad 2 680 km wyznaczonych szlaków turystycznych, a więc nie jesteśmy w stanie opisać ich wszystkich, wybierzemy zatem kilka z nich, tych najbardziej wartych odwiedzenia. Wszystkie trasy są bardzo dobrze oznakowane, tak samo zresztą jak w pozostałych zakątkach Czech, więc nie trzeba się obawiać zabłądzenia. Należy rozpocząć dzień od obfitego śniadania, włożyć wygodne buty i udać się na łono przyrody. Co prawda u nas oznacza to, że będzie trochę pod górkę, ale za to nagrodą będą wspaniałe widoki, dobra kondycja i niezapomniane wrażenia.
Do najpopularniejszych tras zalicza się między innymi długodystansowa trasa Hřebenovky, która prowadzi z Czesko-saskiej Szwajcarii aż do Karkonoszy. Zalecamy rozłożenie jej na kilka etapów, gdyż łącznie wynosi ona niemal 140 km.
Złoty szlak Czeskiego Raju prowadzi przez rzadkie obszary przyrody, skalne miasta i romantyczne doliny, trasa przebiega obok obiektów zrębowych, pałaców i zamków oraz wież widokowych. Długość całkowita wynosi 119 km i rozciąga się od Mladéj Boleslavi przez Drábské světničky, Kost, Trosky, Hrubą Skálę, Turnov, Frýdštejn, Kozákov aż do Jiczyna.
Popularnym celem turystów są również trasy w Geoparku Ralsko, które przez długi okres czasu nie były dostępne ze względu na obecność terenów wojskowych.
Prawdziwi piesi koneserzy z całą pewnością docenią Izerską Magistralę, która biegnie koło wież widokowych, torfowisk, skalnych punktów widokowych z dalekimi horyzontami, wodospadów, buczyn i przez malownicze wioski.
Turystów planujących wycieczki do Karkonoszy wabią odległe widoki, unikatowa fauna i flora, najbardziej znane szczyty i różnorodność terenu, która zadowoli zarówno turystów rekreacyjnych oraz tych szukających doznań z dużą dawką adrenaliny. Należy jednak pamiętać o tym, że spora część regionu położona jest na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, dlatego też należy przestrzegać zasad tamtejszego regulaminu zwiedzania.
W całym regionie nieustannie przybywa tras dostosowywanych dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Nie chodzi wyłącznie o osoby niepełnosprawne ruchowo (m.in. osoby poruszające się na wózku inwalidzkim), ale również o osoby starsze oraz rodziny z małymi dziećmi i z wózkami, dla których wyznaczone zostały najbardziej przystępne trasy.
W celu ułatwienia wędrówek przygotowaliśmy dla Państwa poniższe propozycje/pomysły na wycieczki – mogą je sobie Państwo wydrukować i schować do kieszeni.
Dla zwolenników komunikacji online dostępne są one również w darmowej aplikacji „Przewodnik po kraju libereckim.“
Ach, ilość tras jest tak ogromna, że nie wiadomo, którą wybrać pierwszej kolejności? Proszę zaznaczyć tylko te trasy, które są dla Państwa interesujące.